Previous Competitions

Groundhog Day Homebrew Competition – January 31, 2016

 

Competition site:  http://competition.portlandmashingmaineiacs.com/

 

Best of Show Winners

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Nathan Bourgoine Bitter #8 11A: Ordinary Bitter
2nd Steve Schember More Desdemona 20B: American Stout Boston Wort Processors
3rd Bret Barker Simcoe Pale 18B: American Pale Ale Mashing Maineiacs

 

Table Results

 

Table 1: Lager & German Wheat (16 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Harold Siefken German Pilsner 5D: German Pils MALT
2nd Todd Prokop
Co-Brewer: Nate Little
Baltic Porter 9C: Baltic Porter Boston Wort Processors

 

Table 2: English and Irish Beer (12 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Nathan Bourgoine Bitter #8 11A: Ordinary Bitter
2nd Aaron Garnier English IPA 12C: English IPA Mashing maineiacs

 

Table 3: Dark/Strong English Beer and Pale Am Beer (15 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Gregory Worster Oatmeal Stout 16B: Oatmeal Stout Portland Mashing Maineiacs
2nd Bret Barker Simcoe Pale 18B: American Pale Ale Mashing Maineiacs

 

Table 4: Dark Am Ale and Stouts (12 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Eric Felz
Co-Brewer: Mike Keblin
Brown Coop 19C: American Brown Ale
2nd Steve Schember More Desdemona 20B: American Stout Boston Wort Processors

 

Table 5: IPA (14 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mitch Elliott M2S2-V4 21A: American IPA Portland Mashing Maineieacs
2nd Alexander Engel
Co-Brewer: Kimberly Verna
Red RyePA – Citra 21B: Specialty IPA

 

Table 6: Belgian/Sour & Spiced Beers (15 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Alexander Engel Saison Der Engel 25B: Saison
2nd Todd Prokop
Co-Brewer: Bryan Bigda, Chris Papazian
Solera 5 – Citra Dry-Hopped 28B: Mixed Fermentation Sour Beer Boston Wort Processors

 

Table 7: Am Strong & Fruit/Smoked/Wood/Specialty (17 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Christopher Burke HMFF 22A: Double IPA Post Modern Brewers
2nd Alex Dusenbery Rye Barrel Ale 33B: Specialty Wood-Aged Beer Boston Wort Processors

 

Groundhog Day Homebrew Competition – February 7, 2015

Best of Show Winners

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st John Mulligan Mai Bock Blocker 5A: Maibock/Helles Bock Glass City Mashers
2nd John LeClair Awesomer As Frigg IPA 14C: Imperial IPA
3rd Todd Prokop
Co-Brewer: Bryan Bigda, Chris Papazian
Framboise 17F: Fruit Lambic Boston Wort Processors

 

Winning Entries

 

Table 1: Lager/Hybrid Beer/Scottish (13 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st John Mulligan Mai Bock Blocker 5A: Maibock/Helles Bock Glass City Mashers
2nd Matt Border
Co-Brewer: Dash
K9 Kolsch 6C: Kolsch Boston Wort Processors
3rd Stanley Kaminski Volksmarch 7A: Northern German Altbier

 

Table 2: English Pale Ale/American Amber&Brown/English Brown (15 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Brian Ferullo Bitter Rx 8A: Standard/Ordinary Bitter
2nd Gregory Worster Mild Winter 11A: Mild Portland Mashing Maineiacs
3rd Edward Ivanov
Co-Brewer: Janet Ivanov
Ed’s Special Beer 8C: Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale) N/A

 

Table 3: Porters/Stouts (12 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Bryan Bigda Dennisporter 12B: Robust Porter Boston Wort Processors
2nd JP Gallagher
Co-Brewer: Robert Fagundes
Irish Stout 13A: Dry Stout
3rd Edward Ivanov
Co-Brewer: Janet Ivanov
Russian Expresso 13F: Imperial Stout N/A

 

Table 4: APA/IPA (16 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Brendan Palfreyman
Co-Brewer: Kimberlee DeFazio
Les Verts Monts Pale Ale 10A: American Pale Ale Salt City Brew Club
2nd John LeClair Awesomer As Frigg IPA 14C: Imperial IPA
3rd Shawn Kaderabek Mucho Mosaic 14B: American IPA Barley Legal Homebrewers

 

Table 5: Wheat&Rye/Belgian&French/Sour (14 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Edward Ivanov
Co-Brewer: Janet Ivanov
Crystal Hef 15A: Weizen/Weissbier N/A
2nd Todd Prokop
Co-Brewer: Bryan Bigda, Chris Papazian
Framboise 17F: Fruit Lambic Boston Wort Processors
3rd Gregory Worster
Co-Brewer: Bryan Young
Old Byoutochs 17C: Flanders Brown Ale/Oud Bruin Portland Mashing Maineiacs
3rd Brian Hall Traditional Barrel Aged Lambic 17D: Straight (Unblended) Lambic pmm

 

Table 6: Belgian Strong/Fruit/Specialty (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Brian Hall Dark Wild 23A: Specialty Beer pmm
2nd Kevin Powers Schwarzkopf 23A: Specialty Beer Rhode Island Fermentation Technicians
3rd Jason Neely Belgian Blond 18A: Belgian Blond Ale

 

Table 7: Spice&Herb&Veg/Smoke&Wood (15 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Sam Amoroso
Co-Brewer: Ed Amoroso
Coffee Stout 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
2nd Kevin Powers Molelujah 21B: Christmas/Winter Specialty Spiced Beer Rhode Island Fermentation Technicians
2nd Paul Aho Imperial Maple Rum Stout 22C: Wood-Aged Beer

—————————————————————————————————————————————————-

The 2015 competition was sponsored by:

Bissell Brothers

Bissell Brothers Logo

Foundation Brewing CompanyFoundation Brewing Company Logo Maine Brew BusMaine Brew Bus Logo Novare Res Bier CafeNovare Res Bier Cafe Logo
Rising Tide Brewing

Rising Tide Brewing Logo

Salvage BBQSalvage BBQ Logo The Beer Connoisseur Magazine The Beer Connoisseur Magazine Logo

—————————————————————————————————————————————————

 

Groundhog Day Homebrew Competition – February 2014

Registration (CLOSED)

Please complete the registration form for each entry.

Thank you to the sponsors for the compeition this year:

Baxter Brewing
Novare Res Bier Cafe
Maine Brewing Supply
Bier Cellar
Yeaster Homebrew
Saco Bay Homebrew

Here some action shots from the competition:

DSC_0034

Getting ready for the beer
DSC_0035

Waiting for the calibration beer

DSC_0037

Judging

DSC_0038

Judging…

DSC_0040

Mid Flight

DSC_0041

Brian the steward

DSC_0043

Pure focus

DSC_0045

Flight comparison

DSC_0046

Checking the style guidelines on the phone

DSC_0047

BOS

DSC_0050

More BOS

DSC_0051

More BOS

Results

BOS:

1ST – 178737 –Straight (Unblended) Lambic– Brian Hall

2ND – 41462 –Schwarzbier – Justin Christie

3RD – 956351 – American IPA – Bret Barker

FLIGHT 1:

1ST – 41462- Schwarzbier – BOS (J. Christie)

2ND – 75431 – Northern German Altbier – BOS (C. Falk)

3RD – 77433– California Common (V. Simboli)

FLIGHT 2:

1ST – 109410 – American Amber Ale – BOS (C. Warmer)

2ND – 86192 – Special/Best/Premium Bitter – BOS (B. Farrell)

3RD – 109533– American Pale Ale (M. Elliott)

FLIGHT 3:

1ST – 143045 – American IPA – BOS (B. Barker)

2ND – 147298– American IPA (J. LeClair)

3RD – 142050 – American IPA (G. Worster)

FLIGHT 4:

1ST – 162499 – Saison – BOS (S. Pothier)

2ND – 164251– Belgian Specialty Ale – BOS (G. Worster)

3RD – 158330 – Weizen/Weissbier (C. Warner)

FLIGHT 5:

1ST – 178737 – Straight (Unblended) Lambic – BOS (B. Hall)

2ND – 179546 – Flanders Red (B. Hall)

3RD – 175212 – Berliner Wiess (B. Hall)

FLIGHT 6:

1ST – 298561 – Fruit Beer (C. Dilger)

2ND – 183069 – Belgian Dark Strong Ale – BOS (J. Christie)

3RD – 207506 –Fruit Beer (D. Eshelman)

FLIGHT 7:

1ST – 227096 – Wood-Aged Beer – BOS (V. Simboli)

2ND – 239744 – Specialty Beer (Red Ale) (M. Elliot)

3RD – 234247 – Specialty Beer (Brett IPA) (B. Hall)

————————————————————————————————————————-

Internal Club competition – February 2013

Entry deadline is January 30, 2013.  The competition is open to all styles of beer.  Judging will take place on or about February 2, 2013, and results will be announced by the end of February.  Scroll down for link to registration form.

Thanks to the following “sponsors” of the competition:

Rising Tide Brewing Company

Allagash Brewing Company

Bull Jagger Brewing Company

Novare Res Bier Cafe

Maine Brewing Supply

 

Results

FLIGHT 1:

1ST – 331514 – California Common – BOS (J. Havelin)

2ND – 522900 – Maibock / Helles Bock (M. Veiga)

3RD – 938909 – California Common (B. Farrell)

FLIGHT 2:

1ST – 956351 – American IPA – BOS (E. Hagmann)

2ND – 861229 – New England Cider (M. Veiga)

3RD – 833821 – French Cider (J. LeClair)

FLIGHT 3:

1ST – 355335 – Oatmeal Stout – BOS (C. Dilger)

2ND – 726850 – Southern English Brown Ale (C. Dilger)

3RD – 202499 – Brown Porter (B. Barker)

FLIGHT 4:

1ST – 493487 – Specialty Beer – BOS (C. Warner)

2ND – 699549 – American Barleywine (B. Hall)

3RD – 270112 – Specialty Beer (B. Hall)

FLIGHT 5:

1ST – 734098 – Saison – BOS (B. Hall)

2ND – 523694 – Bier de Garde (J. LeClair)

3RD – 712973 – Saison (B. Hall)

FLIGHT 6:

1ST – 462429 – Spice, Herb, or Vegetable Beer – BOS (C. Dilger)

2ND – 245722 – Spice, Herb, or Vegetable Beer (C. Dilger)

3RD (TIE) – 427557 – Spice, Herb, or Vegetable Beer (B. Barker)

3RD (TIE) – 378781 – Spice, Herb, or Vegetable Beer (D. Dresser)

FLIGHT 7:

1ST – 285672 – Specialty Beer – BOS (C. Falk)

2ND – 484279 – Specialty Beer (C. Warner)

3RD – 674366 – English Barleywine (J. Havelin)

FLIGHT 8:

1ST – 975378 – Belgian Specialty Ale – BOS (B. Hall)

2ND – 200445 – Flanders Red Ale (B. Hall)

3RD – 154478 – Belgian Dark Strong Ale (C. Kincer)

BOS:

1ST – 493487 – Specialty Beer (Amber Rye) – Chuck Warner

2ND – 355335 – Oatmeal Stout – Craig Dilger

3RD – 956351 – American IPA – Erick Hagmann

————————————————————————————————————————-

Internal Club competition – June 23, 2012

Entry deadline is June 20th.  Judging will take place on June 23rd and July 5th.  Results will be announced in July.  Registration is open until June 13th.  Scroll down for link to registration form.

RESULTS:

The club competition results from each flight and best of show (BOS) are listed below.  A total of 37 beers were entered by 11 members of the brew club.  Congratulations to the winners and to everyone who entered.  The overall quality of the beers entered was exceptional.

The completed scoresheet for each or your entries will be given to you at the July 29th meeting or mailed to you if you can’t make it.

Flight 1

1st-957793 Munich Dunkel – BOS (C. Warner)

2nd-680687 American Pilsner – BOS (G. Fortin)

3rd-249336 Belgian Dubbel (E. Befeler)

Flight 2

1st-772039 Dusseldorf Alt – BOS (B. Farrell)

2nd-937767 English Mild – BOS (J. LeClair)

3rd-737585 American Amber (J. LeClair)

Flight 3

1st-281655 Belgian Pale – BOS (D. Homa)

2nd-719675 American IPA (G. Fortin)

3rd-530214 American Pale (D. Dresser)

Flight 4

1st-481774 Belgian Specialty – BOS (B. Hall)

2nd-508062 Flanders Red – BOS (B. Hall)

3rd-296944 Belgian Golden Strong (E. Befeler)

 

BOS

1st-508062 Flanders Red – Brian Hall

2nd-957793 Munich Dunkel – Chuck Warner

3rd-680687 American Pilsner – Gary Fortin

 

Congratulations to all!

Thanks to Rob Zimmermann at Maine Brewing Supply on Forest Ave. for serving as a drop-off point.

Thanks to club members Gregg Carine, Garth Russell, and Andy Souza for helping to make our first club competition a success.